Forum Scarlet-Clicks →
Scarlet-clicks →
Rented referral Strategy →
How to Calculate AVG/Days/Month/Year
How to Calculate AVG/Days/Month/Year
Started by fikriprilandifa 2018-10-17 at 20:17
fikriprilandifa
|
Posted
2018-10-17 at 20:17
Before i give some explanation,i just wanna tell you, this explanation is in Indonesian. so make sure you prepare the google translete and if im wrong tell me and let me correct it FORMULA MATEMATIKA TENTANG EXTAND REFF RUMUS MENGHITUNG AVG / HARI/ BULAN/ TAHUN PRICE/JUMLAH HARI SEWA*30HARI*12 BULAN Price/Bulanx AUTOPAY = $0.0046 30 HARI = $0.142 60 HARI = $0.270 90 HARI = $0.382 150 HARI = $0.600 240 HARI = $0.900 365 HARI = $1.278 AUTO PAY (0.0046/RR/HARI) ($0.138/BULAN) (1.656/RR/YEAR) (AVG=4.6) 30 HARI (0.0047/RR/HARI) ($0.142/BULAN) (1.704/RR/YEAR) (AVG=4.7) 60 HARI (0.0045/RR/HARI) ($0.135/BULAN) (1.620/RR/YEAR) (AVG=4.5) 90 HARI (0.0042/RR/HARI) ($0.126/BULAN) (1.512/RR/YEAR) (AVG=4.2) 150 HARI (0.0040/RR/HARI) ($0.120/BULAN) (1.440/RR/YEAR) (AVG=4.0) 240 HARI (0.0037/RR/HARI) ($0.111/BULAN) (1.332/RR/YEAR) (AVG=3.7) 365 HARI (0.0038/RR/HARI) ($0.112/BULAN) (1.278/RR/YEAR) (AVG=3.5) maybe all of you doesnt know how to count the income /days and let me show you the formula RUMUS Price/Jumlah Hari Sewa*30Hari*12Bulan Contoh : 60Hari = $0.270/RR Menghitung AVG Hari Price/Jumlah Hari Sewa $0.270/60 = $0.0045 Menghitung AVG Bulan AVG Hari*30Hari $0.0045*30Hari = $0.135 Menghitung AVG Tahun AVG Bulan*12Bulan $0.135*12 = $1.62 JADI UNTUK 60 SEWA RR AVG/HARI YANG HARUS DICAPAI ADALAH 4.5 Let me show you the case if you have rented 200RR without extend and with extend discount first of all i just explain how to calculate it, beside most of you i think already know how to calculate it and how to calculate profit/days/weeks/months/ even year now back to topic i will compare RR with extend discount and RR without extend discount • KASUS PERTAMA TANPA DISKON PERPANJANG RUMUS Member Monthly Silver RR = 200 COST RR = $30 COST SILVER = $5 TOTAL = $35 KITA BUTUH $35.5/30Hari = $1.17(profit day) $1.17/200 = $0.00585 KITA BUTUH AVG 5.85 Untuk mengcover invest dari total pengeluaran • KASUS KEDUA DISKON PERPANJANG 150Hari RUMUS Member Monthly Silver RR = 200 COST RR/150 Hari = $0.6*200 = $120 COST SILVER = $25 TOTAL = $145 KITA BUTUH $145/150 = $0.96(Profit Day) $0.96/200 = $ 0.0048 KITA BUTUH AVG 4.80 Untuk mengcover Invest dari total pengeluaran if i take the wrong step, maybe you can correct it thank you |
||||||
tato7
|
Posted
2018-10-28 at 18:43
me dice q los clic de los referidos valen 0,01 entoces el 40% en estandar es 0,004 pero en mi cuenta el clic de mis referido valen 0,0004 y el avg es de 12,5, pero solo llega a 5,5
|
|||
john7001
|
Posted
2018-12-18 at 04:37
No logro saber cual es el valor del clic de un RR, pues entendí que era de 0.0004 para una cuenta standar y con ese valor, para llegar al 0.15 que vale por los 30 días, debe dar 375 clics, es decir, 12.5 diarios y, difícilmente pasa eso... si alguien me puede explicar le agradezco...
|
|||
« Last Edit:
2018-12-18 at 04:42
by john7001 »
|